Rada Osiedla Krzekowo-Bezrzecze

RSS

Informacje bieżące

Od 1 lipca nowy system gospodarowania odpadami

Dodano: 29.06.2013

W poniedziałek, 1 lipca 2013 r. w całej Polsce wchodzi w życie nowy system gospodarowania odpadami.

Przypomnijmy, zasadnicza zmiana to:
- gmina przejmuje obowiązek odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkałych,
- realizować go będzie poprzez zlecenie usługi specjalistycznym firmom wybranym w drodze przetargu,
- właściciele nieruchomości wnosić będą na rzecz gminy opłatę za gospodarowanie odpadami a gmina rozliczać się będzie z podmiotami świadczącymi usługi.


W Szczecinie od 1 lipca br. odpady odbierać będą:

  1. Konsorcjum firm REMONDIS Szczecin oraz Z.P.H.G. „JUMAR”
    Głębokie-Pilchowo, Osów, Warszewo, Bukowo, Stołczyn, Skolwin, Golęcino-Gocław, Żelechowa, Niebuszewo, Niebuszewo-Bolinko, Drzetowo-Grabowo, Arkońskie-Niemierzyn.
  2. SITA JANTRA Sp. z o.o.
    Krzekowo-Bezrzecze, Zawadzkiego-Klonowica, Pogodno, Świerczewo, Gumieńce, Pomorzany (SITA JANTRA) oraz Łękno, Śródmieście-Północ, Turzyn, Centrum, Śródmieście-Zachód, Stare Miasto, Nowe Miasto, Międzyodrze-Wyspa Pucka (Remondis będzie działał jako podwykonawca spółki SITA JANTRA).
  3. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.
    Prawobrzeże: Żydowce-Klucz, Podjuchy, Zdroje, Dąbie, Załom-Kasztanowe, Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo, Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, Kijewo, Majowe, Słoneczne, Bukowe-Klęskowo.


Cel: Segregacja

W okresie najbliższych 7 lat - zgodnie z wymogami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz rozporządzeniami wykonawczymi stajemy przed zadaniem blisko pięciokrotnego zwiększenia ilości odpadów poddawanych odzyskowi i recyklingowi. W przeciwnym razie grożą Szczecinowi wysokie kary. Z tego powodu wprowadzone zostały wymierne, ekonomiczne korzyści w postaci niższych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla wszystkich właścicieli nieruchomości, którzy zdecydują się gromadzić odpady w sposób selektywny. To filar nowego systemu.


Ostatnie przygotowania

1. Pojemniki

Najważniejszym zadaniem na wejście nowego systemu jest zapewnienie dla nieruchomości zamieszkałych pojemników do odpadów zmieszanych.

Wszystkie podmioty działające na podstawie umowy z miastem (MPO, Sita-Jantra, Remondis i Jumar) od kilkunastu dni dokonują wymian pojemników, tak aby w poszczególnych dzielnicach, które będą obsługiwać od 1 lipca, jeszcze przed tym terminem wyposażenie było zrealizowane i w sposób płynny nastąpiło przejście z dotychczasowej umowy na obsługę przez gminę.

Gmina otrzymuje pojedyncze sygnały o tym, że firmy, które po 1 lipca nie będą obsługiwały nieruchomości zamieszkałych w Szczecinie zabierają już swoje pojemniki i w to miejsce pozostawiają worki. Działanie w naszej ocenie jest niezgodne z umową jednak wpływ miasta na dwustronne umowy obowiązujące do 30 czerwca br. jest bardzo ograniczony.

Gmina swoje obowiązki przejmuje od 1 lipca i nie może przejmować odpowiedzialności za skutki nieprawidłowych działań wynikających z niezrealizowania postanowień umowy.

Wszelkie problemy z tym związane, np. zabrano dotychczasowy pojemnik a nie podstawiono nowego można zgłaszać telefonicznie pod numer infolinii (91) 435 11 99.

Gmina we współpracy z firmami, które od 1 lipca przejmują odbiór odpadów komunalnych, stara się, aby nieruchomości, których właściciele w terminie złożyli deklaracje, miały wyposażenie odpowiadające wyposażeniu dotychczasowemu. Również częstotliwość odbioru będzie zachowana.

2. Worki do selektywnej zbiórki

Firmy przystępują też do dostarczania worków do selektywnej zbiórki do właścicieli nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej. To działanie potrwa przez najbliższych kilka dni. Do czasu wyposażenia w pojemniki i worki nieruchomości, których właściciele zadeklarowali wolę prowadzenia selektywnej zbiórki można korzystać z ogólnodostępnych pojemników na odpady gromadzone selektywnie.

W zabudowie wielorodzinnej - po 1 lipca, w oparciu o zgłaszane przez zarządców nieruchomości zapotrzebowania - przystąpimy do wyposażenia nieruchomości w pojemniki do selektywnej zbiórki.

Te nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej, które nie zgłosiły do tej pory zapotrzebowania na pojemniki mogą to zrobić kierując pismo do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Zgłoszenia będą sukcesywnie rozpatrywane i we współpracy z poszczególnymi firmami realizowane.

EKOPORTY jako punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych również przygotowane są do bezpłatnego przyjmowania odpadów komunalnych od mieszkańców.


Do pobrania:

» Segregacja - plakat
» Segregacja - informacje


Więcej informacji

- infolinia (91) 435 11 99,
- poczta e-mail: gospodarka_odpadami@um.szczecin.pl,
- strona internetowa: www.ecozmiany.szczecin.pl.


Źródło: www.szczecin.pl

Zdjęcia

« wróć

Znajdź nas na Facebooku

Siedziba Rady Osiedla

ul. Klonowica 1a
71-241 Szczecin

Telefon/fax

(91) 486-28-09
(czynny całą dobę)

» więcej

Copyright © 2010-2024 | Polityka prywatności