Rada Osiedla Krzekowo-Bezrzecze

RSS

Informacje bieżące

Podsumowanie kadencji

Dodano: 17.04.2015

Szanowni Mieszkańcy,

Już w następną niedzielę, 26 kwietnia 2015 r. odbędą się wybory do rad osiedli. Tym samym kończy się obecna kadencja członków Rady Osiedla Krzekowo-Bezrzecze. Spróbujemy więc podsumować mijające 4 lata – przede wszystkim to co udało się zrealizować, choć zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie problemy na osiedlu zostały rozwiązane. Mamy jednak nadzieję, że nasze działania przyczyniły się do poprawy infrastruktury na naszym osiedlu, a także integracji mieszkańców.

Od samego początku kadencji członkowie Rady Osiedla postanowili być „bliżej” mieszkańców. Jako jedni z nielicznych już od poprzedniej kadencji prowadzimy stronę internetową. W grudniu 2011 r. rozpoczęliśmy ponownie wydawać biuletyn informacyjny „Zaścianek” w nowej szacie graficznej,  bogaty w treści i informacje o naszej działalności (w ciągu 4 lat wydaliśmy 10 numerów), a pół roku później wystartował nasz profil na portalu społecznościowym „Facebook” – wszystko po to, aby na bieżąco informować Państwa o naszych działaniach oraz o ważnych wydarzeniach na osiedlu.

Staraliśmy się także docenić zasłużonych mieszkańców osiedla. Powróciliśmy do wręczania osiedlowych statuetek „Krzekowianek” osobom, które wniosły wkład na rzecz rozwoju i promocji osiedla. Statuetki trafiły do rąk: Sławomiry Zadros-Kułagi i Beaty Makowskiej (2011), Ryszarda Brzozowskiego i Tomasza Szepczyńskiego (2012), Katedry Projektowania Krajobrazu ZUT (2013) oraz Państwa Olgi i Franciszka Szajnerów (2014).

Nie zapominaliśmy o osobach samotnych i seniorach. To z myślą o nich co roku organizowaliśmy spotkania opłatkowe. Staraliśmy się także uwrażliwiać osoby starsze, na czyhające na nich niebezpieczeństwa. Dzięki współpracy z Komendą Miejską Policji zostały przeprowadzone prelekcje mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na osiedlu oraz ograniczenie liczby przestępstw metodą „na wnuczka”.

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach, co roku organizowaliśmy „osiedlową choinkę”, która stała się już tradycją na naszym osiedlu (w ubiegłym roku wspólne dekorowanie drzewka odbyło się już po raz 13-sty) oraz konkurs na ozdobę choinkową. Braliśmy także udział w festynie na Jasnych Błoniach, a dla młodych fotografów zorganizowaliśmy konkurs. 

Promowaliśmy także wzorcowe postawy – wyrazy uznania wraz z podziękowaniami i drobnymi upominkami otrzymały dwie dziewczynki z ul. Inspektowej, które uratowały życie wystraszonemu i przemarzniętemu psiakowi.

Choć w sferze infrastruktury drogowej zostało jeszcze wiele do zrobienia, ostatnie 4 lata przyniosły duże zmiany. W sierpniu 2011 r. na skrzyżowaniu ul. Szerokiej i Żołnierskiej powstało mini-rondo, które w znaczny sposób ułatwiło poruszanie się po ul. Szerokiej. Niestety, drugie mini-rondo przy ul. Modrej, ze względu na swoje niewielkie wymiary, nie ma właściwej przepustowości. Nadzieją pozostaje realizacja budowy przedłużenia ul. Sosabowskiego aż do włączenia w ul. Szafera. W 2013 r. powstało Studium Techniczno-Ekonomiczne na bazie którego ma w latach 2015-16 powstać projekt budowlany (sama budowa zaplanowana jest na lata 2018-2020). Wg opracowanego studium, w miejscu obecnego mini-ronda powstanie większe rondo z dwoma pasami ruchu. W tym roku ruszą także prace projektowe związane z przebudową ul. Modrej i Koralowej – prace budowlane na tych ulicach zostały zaplanowana na lata 2017-2018.

Jedną z większych inwestycji drogowych, którą udało się zrealizować była przebudowa ul. Łukasińskiego (prace rozpoczęto w kwietniu 2012 r. i trwały 6 miesięcy). Brukowana, nieoświetlona dotąd ulica zmieniła się w asfaltową jezdnię (z wyniesionymi brukowanymi skrzyżowaniami) z nowymi chodnikami i drogą rowerową. W roku ubiegłym powstało także oświetlenie ul. Inspektowej i Wroniej. Nieco wcześniej, bo w styczniu 2013 r. w ramach pilotażowego programu uruchomiono oświetlenie solarne na odcinku ul. Żyznej. Własnego oświetlenia doczekał się także park osiedlowy przy ul. Modrej. Etapami natomiast remontowany jest chodnik na ul. Szerokiej. Ze środków miasta przekazywanych radom osiedli, w tym roku wyremontowany zostanie chodnik od skrzyżowania z ul. Żniwną w kierunku ul. Żołnierskiej po stronie kościoła. Jest też szansa na chodnik na ul. Żniwnej.

Zmian doczekali się także rowerzyści. W lutym 2012 r. zmieniona została organizacja ruchu na ul. Żyznej. Umożliwiono wówczas przejazd rowerem w obu kierunkach na całej długości ulicy. Natomiast w czerwcu następnego roku na jednokierunkowym odcinku ul. Żniwnej pojawił się kontrapas. Jednak najważniejszą inwestycją rowerową na osiedlu, o którą ciągle zabiegamy, jest budowa nowej ścieżki dla rowerów wzdłuż ul. Szerokiej. Podczas obu dotychczasowych edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego pojawiły się wnioski o jej obudowę. W ubiegłorocznej edycji SBO, promowany przez Radę Osiedla projekt zajął V miejsce (w ramach dzielnicy „Zachód”) i zdobył 1244 głosów. Tak duża liczba oddanych głosów, upewniła nas w naszych działaniach. W poniedziałek, 30 marca br. w tej sprawie odbyło się spotkanie z z-cą prezydenta Bogdanem Jaroszewiczem, obiecane miesiąc wcześniej.

Przez cały okres kadencji wnioskowaliśmy o dodatkowe środki, tak aby choć w niewielkim stopniu było widać zmiany na osiedlu. W grudniu ubiegłego roku powstał chodnik na skwerze przy zabytkowej pompie. Niebawem skwer zyska także nowe nasadzenia, a dzięki środkom z Komisji Inicjatyw Społecznych, obok obecnej repliki, pojawi się oryginalny trzon pompy, który został już zakonserwowany i czeka na posadowienie.

Mimo corocznych cięć w budżecie miasta na rozbudowę Centrum Sportowo-Rekreacyjnego przy ul. Modrej, w czerwcu 2013 r. zostało oddane do użytku nowe wielofunkcyjne boisko do koszykówki, siatkówki i badmintona. Obiekt zyskał także nowe oświetlenie.

Występowaliśmy do UM i jego jednostek, aby uczestniczyć przy wszystkich odbiorach inwestycji na osiedlu. Pilnowaliśmy, aby w ramach gwarancji poinwestycyjnych były naprawiane usterki – tak było np. z pozapadaną w wielu miejscach ul. Wronią, Inspektową i Żyzną. Interweniowaliśmy w sprawie dewastacji chodników i trawników. Niestety, coraz większa samowola kierowców przełożyła się także na dewastację skweru, jak i samej zabytkowej pompy przy ul. Żołnierskiej, gdzie kierowcy urządzili sobie parking. Jednak dzięki współpracy z ZDiTM, udało się rozwiązać problem podwyższając krawężnik i tym samym uniemożliwiając wjazd pojazdom na skwer.

W marcu 2013 r. na naszym osiedlu gościliśmy Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka. Poruszone zostały wówczas sprawy m.in. chodników na ul. Modrej, Centrum Sportowo-Rekreacyjnego, budynku po bibliotece na Bezrzeczu czy problemów komunikacyjnych na ul. Zaściankowej. Wynikiem spotkań Prezydenta ze wszystkim radami osiedli było przygotowanie programu uwzględniającego najpilniejsze inwestycje na każdym z osiedli. Na Krzekowie i Bezrzeczu są to: przebudowa ul. Modrej oraz budowa łącznika ul. Żołnierskiej.

Nie sposób policzyć wszystkich odbytych spotkań, wykonanych telefonów i wysłanych pism. Wszystko po to, aby na naszym osiedlu żyło się lepiej i bezpieczniej. Przyjęliśmy wiele zgłoszeń od mieszkańców dot. przestrzeni publicznej – od pozarastanych chodników na ul. Szerokiej, Sosabowskiego i Brackiej, przez zaśmiecone tereny wokół zabytkowej pompy czy parku osiedlowego czy nawet reklamy na lawecie, która nie przypadła do gustu mieszkańcom osiedla.

Podjęliśmy działania mające na celu stworzenie wspólnej na wszystkich mieszkańców przestrzeni. Na bazie wyników głosowania mieszkańców na jedną z 3 koncepcji zagospodarowania terenu pomiędzy ul. Sosabowskiego, Łukasińskiego i Bracką (łącznie oddano 2840 głosów) – powstał projekt, który etapami wprowadzany jest w życie. Na przełomie 2013 i 2014 r. obelisk upamiętniający gen. Sosabowskiego został przesunięty, podwyższony oraz oświetlony. Następnym etapem prac, które mają ruszyć w tym roku, są budowa alejek oraz nowe nasadzenia. Trwają także prace nad projektem zagospodarowania innego miejsca na osiedlu – skweru im. Misia Wojtka u zbiegu ul. Żyznej i Żołnierskiej.

Nie obyło się także bez podniosłych chwil. Jubileusze zawarcia związku małżeńskiego obchodzili: w czerwcu 2012 r. Państwo Helena i Ryszard Gutowscy (złote gody), w kwietniu 2014 r. Państwo Genowefa i Sylwester Kwiatkowscy (60-ta rocznica ślubu), a w styczniu br. 75-lecie małżeństwa przeżywali Państwo Olga i Franciszek Szajnerowie.

W październiku 2012 r. na wniosek Rady Osiedla, Rada Miasta Szczecin podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy dla ronda u zbiegu ul. Łukasińskiego i Topolowej (Mierzyn) „rondo Powstańców Warszawskich”. Podczas uroczystego odsłonięcia tablicy, swoją obecnością zaszczyciła nas grupa powstańców – znanych i szanowanych szczecinian, którzy otrzymali od Rady Osiedla pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty. Chwile wzruszeń i łez, które można było ujrzeć na twarzach powstańców – warte były włożonego wysiłku i czasu poświęconego na przygotowanie uroczystości.

W tym miejscu chcielibyśmy Państwu – mieszkańcom Krzekowa i Bezrzecza – serdecznie podziękować za wszystkie dobre słowa, wsparcie i zaangażowanie w sprawy osiedla. To w wielu przypadkach, Państwo wskazywali nam problemy i sposoby ich rozwiązania. Wiemy, że pozostało jeszcze wiele do zrobienia, i dlatego zachęcamy Państwa do aktywnego udziału w zbliżających się wyborach do rad osiedli w Szczecinie, które odbędą się 26 kwietnia br.

Słowa podziękowania należą się także młodzieży i wychowawcom z Gimnazjum nr 27 im. Gen. Stanisława Sosabowskiego w Szczecinie, którzy uczestniczyli we wszystkich uroczystościach związanych z patronem ich szkoły, a którego imię nosi ulica na naszym osiedlu. Uczniów nie zabrakło podczas rocznic urodzin i śmierci dowódcy I Samodzielnej Brygady Spadochronowej, przy obchodach rocznicy bitwy pod Arnheim czy podczas osiedlowego sadzenia krokusów na ul. Sosabowskiego w ramach „krokusowej rewolucji”, która ogarnęła całe miasto.

Jeszcze raz dziękujemy za minioną kadencję i zachęcamy do udziału w wyborach! Razem możemy więcej!

Zdjęcia

« wróć

Znajdź nas na Facebooku

Siedziba Rady Osiedla

ul. Klonowica 1a
71-241 Szczecin

Telefon/fax

(91) 486-28-09
(czynny całą dobę)

» więcej

Copyright © 2010-2024 | Polityka prywatności