Cichy zabójca - tlenek węgla. Kampania "Nie dla czadu"
Dodano: 12.12.2012
„Nie dla czadu” to ogólnopolska akcja społeczna zorganizowana już po raz kolejny przez Państwową Straż Pożarną, nad którą patronat objął Minister Spraw Wewnętrznych. Celem kampanii jest uświadamianie mieszkańcom, w tym dzieciom i młodzieży, istnienia niebezpieczeństw związanych z czadem oraz zapobieganie zatruciom z nim związanych.
W ostatnim okresie grzewczym, czyli od listopada 2011 r. do marca 2012 r. odnotowano prawie 3700 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym prawie 1800 poszkodowanych i 106 ofiar śmiertelnych.
Tylko od września 2012 r. do 11 grudnia 2012 r. na skutek zaczadzenia zginęło już 27 osób! Strażacy, we wspomnianym okresie, zdarzeń związanych z tlenkiem węgla odnotowali 1026. Poszkodowanych w nich zostało 537 osób.
Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem. Dlatego tak bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad powstaje także często w czasie pożaru. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.
Jak zapobiegać zatruciu?
Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.
Pamiętaj aby:
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera
Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.
Więcej informacji na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej: www.straz.gov.pl
Copyright © 2010-2024 | Polityka prywatności